ویروس HTLV-1 یا لنفوتروپیک T انسانی تایپ یک

 معرفی ویروس HTLV-1

ویروس HTLV-1 یا لنفوتروپیک T انسانی تایپ یک، یک رتروویروس RNA دار انسانی است. عامل لوسمی و لنفومای سلول‌های T در بالغین است و ممکن است در بیماری‌های دمیلیناسیون خاصی نیز شرکت کند از جمله:ضعف اسپاستیک موضعی.

ژنوم این ویروس دیپلویید است که شامل دو کپی از یک آر ان آی تک رشته‌ای ویروسی است که در بدن میزبان به یک دی ان آی دورشته‌ای کپی شده که با ژنوم سلول میزبان ادغام می‌شود.

در این مرحله به ویروس، پروویروس گفته می‌شود. ویروس لنفوتروپیک تی بالغین(ALTV) یک نژاد از این ویروس هاست که عمدتاً بالغین را درگیر می‌کند. ویروس لوسمی بووین (BLV) در ارتباط خیلی نزدیک با این ویروس است.

عفونت با ویروس  Human T cell Lymphotropic Virus type I (HTLV-1) منجر به اختلالات نورولوژیک متعددی می شود ، یکی از تظاهرات آن تروپیکال اسپاستیک پاراپارزی است که از 45 سال قبل مورد توجه نورولوژیست ها بوده است.

ویروس HTLV-I به صورت پاراپارزی پیشرونده با افزایش رفلکسهای تاندونی و علائم بابنسکی خود را نشان می دهد ، اختلال اسفنکتری یک تغییر زودرس است .

پارستزی و کاهش حس عمقی و ارتعاش و آتاکسی نیز در این بیماری توصیف شده است. تشخیص قطعی این عفونت توسط جستجوی آنتی بادی بر علیه ویروس در سرم مسجل می شود.

گزارشاتی وجود دارد که بهبودی با گاماگلوبولین به فرم تزریقی رخ می دهد ، اما عفونت با HTLV-I تظاهرات متعدد دیگری نیز دارد که در این گزارش به یک مورد نادر (تظاهر اولیه با فلج فاسیال دو طرفه صورت) آن پرداخته می شود.

روش های انتقال ویروس HTLV-1

انتقال ویروس HTLV-1 به سه روش امکان پذیر است :۱- از مادر به فرزند از طریق شیردهی ۲- تماس جنسی و به طور شایع از مرد به زن 3-از طریق انتقال خون مثل تزریق خون آلوده به ویروس.

علائم و نشانه های پیشرفت بیماری ویروس HTLV-1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *